Aktuális

                       
                 
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               
                               

 

 

Ismét kapitális pontyot fogott Horváth Krisztián Sötétvölgyben
A nagyon erős “húzós” kapás éjjel 1óra 10 perckor jelentkezett rákos bojlira. 15 percig tartott a fárasztás.
A hal súlya 12,56 kg. A fénykép után visszanyerte szabadságát

A képen a következők lehetnek: 1 személy

 

 

 

Kapitális harcsa

Jakab József Március 21.-én 50 kg-os 190 cm.es harcsát fogott a Sötétvölgyi tóból. A stupek készségen kárász volt
A fárasztás 10 percig tartott

Gartulálunk

 

 

 

 

 

 

Tisztelt Érdeklődő, Horgásztársak

A hódok köszönik szépen, jól érzik magukat és szaporodnak. A gemenci erdőben ez 1996-tól vette kezdetét, a következő esztendő márciusában pedig újabb öt példány talált otthonra az ártérben. Nem akárki, hanem Fülöp Edinburgh-i herceg, II. Erzsébet férje patronálta őket.

Dombi Imre, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre mondta el, hogy az eurázsiai hód másfél évszázaddal ezelőtt kipusztult Magyarország területéről. Ennek oka elsősorban a vadászat volt, de hozzájárult a folyamathoz az is, hogy a vízszabályozások következményeként csökkent az élőhelyek száma. Elsősorban a szőrméjéért vadászták, de a szépészeti iparban a hódpézsmát is felhasználták. Így aztán másfél évszázadnak kellett eltelnie, hogy ismét megjelenjen nálunk.

Előbb fel-felbukkant néhány példány a Szigetközben és a Kerka mentén. Aztán 1996-ban beindult egy program, amely kifejezetten a hód visszatelepítését célozta. Azok a hódok Ausztriából származnak és az Alsó-Dunavölgybe telepítették őket. 1996 óta meglehetősen elszaporodtak. A Szigetközből is, Gemencből is a vízfolyások mentén nagy területeket népesítettek be. Leginkább a lassú folyású, esetleg az állóvizeket kedveli, bár ennek némileg ellentmond, hogy már a Dráván is erős hódállományról beszélhetünk.

A kanadai hód gátakat, hódvárakat épít, a mi eurázsiai hódunk inkább partfalakba vájt üregekben, kotorékokban él. Monogám, élete végéig együtt van a hím és a nőstény. Minden évben tavasszal hozzák világra egy, esetleg két kölyküket, amelyek kétéves korukig a családdal maradnak, amíg az idősebbek el nem űzik őket. Ezek a fiatal hódok aztán kitolják a faj elterjedésének határát. Egy-egy család 1-1,5 kilométeres partszakaszt birtokol. Szekszárdtól lefelé az országhatárig 100-110 hódcsalád található a Duna mentén, de a Sárvíz és a Sió mentén is sok hód található. Szinte biztos, hogy egyhamar nem pusztulnak ki ismét.

Sötétvölgyi megtelepedésük újabb keletű dolog, bár régebben is előfordult ott hód, de el is tűnt. A tó szigetein, gátjain láthatjuk jelenlétük nyomát, néhány megrágott, kidöntött fa képében. A természetvédelmi szakemberek és az erdészek szerint rágcsáló tevékenységük nem olyan mértékű, hogy nagyobb kárt okozzanak. Másutt volt már rá példa, hogy vízparthoz közeli gyümölcsfát is megrágtak, de ez nem gyakran fordul elő. Ha mégis, akkor be lehet keríteni a fát, legvégső esetben meg befogni és áttelepíteni a hódot. Általában a puha fákat kedvelik, a fűzet, a nyárt. Sajnos az invazív, tájidegen fafajok nem érdeklik őket.

A hód éjszakai állat, Dombi Imre sem gyakran találkozik velük. Ugyanakkor ahol hosszabb ideje élnek, ott hozzászoknak az ember jelenlétéhez is, például a horgászvizek mentén.
Hirdetés

Olykor meglepő helyeken is felbukkannak, például nem csak a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, hanem a Szálkai-tavon, de a szekszárdi Bodri Pincészet tavánál is figyeltek már meg hódot. Állítólag városok utcáiban is feltűnt néhány példány.

Susztek Pál, a TOHOSZ, a megyei horgászszövetség hivatásos halőre szerint sem okoznak nagy kárt a hódok, de a vízbe döntött fák révén szűkül a horgászható terület nagysága. Ez a halnak előnyös, a szaporodás szempontjából is, a horgásznak talán hátrányos a horgászhatóság szempontjából.

                                                                                             

 

 

KULCS ÁTVEHETŐ

PANYOLA (Polonyi) presszó Kakasd, Petőfi u. 326.

Nyitva: H-V 06:00 – 22:00 

Bachusz Horgászbolt Szekszárd, Széchenyi u. 55.

Nyitva: H-P 08:00 – 17:00; Szo: 08:00 – 12:30; V: zárva 

Gabi Pecsenye (Vereckei) Szekszárd, Szluha Gy. u. 3.

Nyitva: H-P 04:00 – 15:00; Szo-V zárva

 

 

 

 

 
 
 
Az év minden napján, napi 24 órában horgászhat Sötétvölgyben, ha tagunk lesz!
 
A tagfelvétel folyamatos !!!!!!
 
Egyesületi tagunk lehet 2020-ban külön belépési díj nélkül!
 
A tó őrzését az egyesületi tagok látják el, beosztás alapján.
 
Várja horgászai sorában a szekszárdi Közalkalmazotti HE!
 
Az Egyesület napijegy váltásánál a turistajegyet elfogadja.